Tajomstvo Tarotových kariet

Zdieľať na Facebook

Mnoho veštcov verí, že Tarotové karty nám zanechali Egypťania, Hebrejci, Arabi, Gréci, Číňania, Mayovia, Atlanťania alebo mimozemšťania. Niektorí kartári zasa radi veria, že Tarotové karty pochádzajú od egyptského boha Thota a že boli odkreslené z egyptských pyramíd. Druhá skupina kartárov zasa dáva Tarot do súvisu s hebrejskou kabalou a jej zobrazením stromu života. Avšak túto víziu uviedol k životu Eliphas Levy v polovici 19-teho storočia, pričom prvý dokázateľný písomný prameň "Sermones de ludo cum aliis" obsahujúci ilustrácie veľkej arkány pochádza z roku 1500, a písomné pramene bez vyobrazenia kariet sa objavujú už okolo roku 1370 v oblasti južného Francúzska, Španielska a Talianska.

 

Vieme, čo vidíme?

Keď si rozložíme Tarotové karty, zadívame sa na ne a zamyslíme sa nad interpretáciou ich významu, prídeme na jeden šokujúci fakt. Symbolika a videnie sveta, ktoré zobrazujú je kresťanské. Vidíme diabla, predstavujúceho najväčšie zlo. Vidíme nebeské bytosti a anjelov, pápeža, svätca, kňažnú, božiu aj svetskú spravodlivosť, a to všetko v symboloch pochádzajúcich z ranného stredoveku. To je to, čo veštci vidia a interpretujú. Videnie života v ponímaní našej civilizácie a nášho kultúrneho zázemia, nie mimozemského, či egyptského. Prečo by mali oni vidieť dobro a zlo rovnako ako my?

Pozemský pôvod

Pôvodne Tarot obsahoval iba 22 kariet Veľkej Arkány a táto sa používala ako veštecké orákulum. V Latinskej Amerike je tomu dodnes. Máloktorý santero, šaman, alebo čarodej použije malú arkánu. Zväčša sa celý výklad udeje pomocou Veľkej Arkány a duchovných sprievodcov. Malá Arkána obsahujúca 56 kariet bola vytvorená o niečo neskôr a okrem pážat a kráľov nezobrazovala už žiadne postavy, len patričný počet pohárov, mečov, palíc, alebo diskov, preto je ich interpretácia viacej abstraktná, hoci nám dávajú úplne konkrétne odpovede. Keď si rozložíme Malú Arkánu, uvidíme, že sa vlastne delí na 4 rôzne skupiny obrazov a v rámci každej skupiny je jedna esová karta a 4 tromfy. Ak si vedľa rozložíme hracie karty, uvidíme jasnú podobnosť medzi skladbou Malej Arkány a starých kartových hier pochádzajúcich z juhu Francúzska a Španielska.

Marseilské kresby po celom svete

V súčasnosti existuje viac než dvetisíc rôznych druhov Tarotu. Každý z nich je len ďalším prekreslením toho predošlého, takže význam kariet sa vôbec nemení. Každý autor sa snaží oživiť obraz karty novou technológiou kresby a vniesť do nej ducha svojej doby, či prostredia. Týmto prekresľovaním sa však strácajú mnohé symboly, ktoré sú podstatné pre interpretáciu významu karty. V Latinskej Amerike je najpoužívanejší Marseilský Tarot zo 16. storočia, pretože práve v ňom je najviac pôvodnej symboliky. Práve Marseilský Tarot  slúžil ako predloha Riderovi Waitovi, keď s pomocou Pamely Coleman – Smithovej tvoril prvú novodobú sadu Tarotových Kariet, dnes známych pod názom Rider Weit Tarot.

Veľká Arkána ako veštecké orákulum

Dvadsaťdva kariet Veľkej Arkány zobrazuje rôzne postavy a osoby. Niektoré sú ľudské, iné sú mýtické a všetky nám dávajú informáciu o nejakej situácii v ľudskom živote. Týmto kartám vravíme archetypy, pretože každý človek na tejto Zemi má vo svojom podvedomí zakódovaný jasný obraz o spravodlivosti, smrti, súde a pri objavení sa týchto kariet vo výklade, sa tieto obrazy premietnu z podvedomia navonok. Čo však budí rešpekt a robí Tarot orákulom, je jeho synchronicita so stavom našej mysle a vývojom situácií. Tento fenomén rozoberal vo svojich prácach aj švajčiarsky psychológ Carl G. Jung. Vytiahnuté karty odzrkadľujú naše podvedomé obrazy a ich objavenie sa vo výklade nie je žiadnou náhodou. Odborníci z oboru psychológie a kvantovej fyziky už vedia, že náhody ako také neexistujú. Všetky situácie sa dejú na základe príčiny a efektu, čo tvrdil už v staroveku Hermes Trimegisto. Jedna udalosť prináša druhú a tá zasa vytvorí tretiu čím sa vytvára reťaz, kde minulosť určuje prítomnosť a tá zasa vytvára budúcnosť. Pri výklade Tarotu podvedomie vytvorí spontánny obraz budúcej reality, ako dôsledku súčasného stavu, pričom v ňom odrazí aj typológiu, schopnosti a životné skúsenosti osoby, ktorej sa výklad týka. V tomto je Tarot jedinečný. Žiadne iné orákulum nedokáže zohľadniť náš štýl života, našu povahu, charakter a schopnosť pobiť sa s osudom, či náchylnosť podliehať vonkajším vplyvom a vytvoriť tak neuveriteľne presný obraz o našej budúcnosti.

Ako naložiť s veštbou

Treba si uvedomiť, že veštba je len informácia o stave vecí, o tom z čoho pramenia a ako sa vyvinú, pokiaľ sa niečo v našom živote nezmení. Nie je to nič, čo je dané a musí sa neodvratne udiať. My sami rozhodujeme o svojom osude. Ak sa nám niečo nepáči, musíme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby sme veci zmenili, a oni sa naozaj zmenia. Je to len na vás, či sa poddáte osudu, ktorý ste si pripravili Vy sami, alebo niekto, kto vám nepraje, alebo či svoj život vezmete do vlastných rúk a budete napĺňať vlastné sny o šťastí a úspechu.

Pozor na ovplyvňovanie

Radu veštca, či pomoc mága hľadajú hlavne ľudia, ktorí sú úplne v koncoch a psychicky na dne. V tomto stave je veľmi jednoduché im vsugerovať rôzne katastrofické scenáre, ktoré sa neskôr pôsobením ich psychického nastavenia začnú plniť. Takýmto manipulatívnym spôsobom získa veštec, liečiteľ, či mág stáleho klienta, z ktorého bude pravidelne ťahať peniaze na jeho "záchranu". Nechajte si poradiť, ale nezaprite samého seba. Nestrácajte zdravý rozum a nepodceňujte pocity vášho vnútra. Ak vám intuícia vraví, že tu niečo nesedí, tak to tak aj je.

19.10.2010 | Sonia Guerrera

Obsah tohto článku a k nemu príslušných fotografií je duševným vlastníctvom autora a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 383/1997 Zb. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto článku, akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu autora, je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja. Podrobné právne podmienky používania »

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Santeria.sk > Články > Tajomstvo Tarotových kariet
 Vyhľadávanie:
NÁKUPNÝ KOŠÍK
Váš nákup: 0 ks | 0 €
Testimóniá

Poďakovania našich klientov

Vstúpte


Vyjadrenia absolventov kurzov

Vstúpte

SIEŇ PRIANÍ A ODKAZOV

Santa Barbara

FACEBOOK FAN SITE

INFOZÓNA

 

MOŽNOSTI PLATBY (podrobnosti)

bankový prevod

PayPal Icon

Tatra Pay

MasterCard

Maestro

VISA

VISA Electron

GP webpay

Santeria.sk na Facebooku